Przedstok (synonimy: stok bojowy, glacis (fr.) ) należy do najczęściej niedostrzeganych lub ignorowanych elementów profilu dzieł fortyfikacyjnych. Przyczyny tego stanu leżą w często mało spektakularnej formie, trudności określenia zasięgu przestrzennego oraz dość powszechnej, niskiej świadomości jego przeznaczenia.
Historia.
Występowanie przedstoku wiąże się ściśle z nowożytnymi systemami obronnymi: bastejowym, bastionowym, kleszczowym i poligonalnym oraz systemami fortowymi we wszystkich odmianach. Początki stosowania tego elementu sięgają zatem początków XVI wieku lub nawet końca wieku XV. Do jego wprowadzenia w użycie doprowadziła zasadnicza zmiana profilu dzieł obronnych, jaka dokonała się pod wpływem pojawienia się na polu walki fortecznej, w latach 90-tych XV wieku, długolufowych dział strzelających pociskami żelaznymi. Skutkowało to zaprzestaniem stosowania wolnostojącego muru, zwieńczonego stanowiskami bojowymi. W jego miejsce pojawia się ziemny wał, z murowanym oskarpowaniem stoku o funkcji przeszkody. Towarzyszy temu początek procesu obniżania wysokości położenia stanowisk ogniowych ponad poziomem otaczającego terenu. Celem zachowania znacznej wysokości muru skarpowego, decydującej o jego skuteczności jako biernej przeszkody przeciwszturmowej, zrezygnowano ze stosowania fosy jako niezależnego przestrzennie elementu i połączono w jedną całość jej stok i stok wału.
Funkcja.
Przedstok posiadał dwa zasadnicze zadania:
- osłonę drogi krytej oraz stworzenie przedpiersia dla umieszczonych wzdłuż niej stanowisk piechoty,
- osłonę stoku fosy (szczególnie w przypadku wykonania go w formie muru oporowego o funkcji przeszkody) przed ogniem artylerii płaskotorowej,
Znaczenie poszczególnych funkcji jako głównych motywów utworzenia przedstoku zmieniało się w zależności od okresu historycznego, systemu fortyfikacyjnego i lokalnych warunków. Można przykładowo zauważyć, że aż do wprowadzenia w XIX wieku armat o lanych lufach z żelaza, pozwalających zwiększyć energię pocisku, stok osłaniano często w niepełnym stopniu. Zakładano bowiem, że wyłom zostanie wykonany dopiero przez baterie założone naprzeciw skarpy, po przeciwnej stronie fosy (na przedstoku lub drodze krytej). Od XVIII wieku, w fortyfikacji francuskiej (Cormontaigne) przyjęto zasadę umieszczenia korony muru skarpowego na tej samej lub niższej wysokości co korona przedstoku. Wraz ze zwiększaniem skuteczności ognia artylerii, występować zaczęła tendencja zawężania fosy i podwyższania przedstoku. Rosła rola tego ostatniego, jako elementu profilu obwodu obronnego chroniącego skarpę przed ogniem wyłomowym prowadzonym z dalszych odległości. Apogeum tej tendencji obserwować można po wprowadzeniu w powszechne użycie artylerii gwintowanej (od ok. 1859 roku), kiedy to relacje pomiędzy wysokością skarpy, szerokością fosy i wysokością przedstoku podlegały szczególnie starannemu projektowaniu, dla zabezpieczenia przeszkody nie tylko przed strzałem rdzennym ale także trafieniem przez pocisk opadający spłaszczonym torem balistycznym.
Forma.
![]() |
Forte de Nossa Senhora da Graça XVII-XVIIIw. Na zewnątrz fosy widoczne rozległe, geometrycznie regularne nasypy przedstoku. Foto za: www.geodrone.pt |
W przeciwieństwie do zmieniającej się funkcji, forma przedstoku nie ulegała zasadniczej zmianie. Miała w przekroju postać równi pochyłej, opadającej łagodnym stokiem w stronę przedpola. Od strony fosy lub drogi krytej posiadała stromy stok mogący formować przedpiersie. Nachylenie górnej płaszczyzny pozostawało w ścisłym związku geometrycznym z profilem wału, stanowiąc przedłużenie płaszczyzny jego korony, nie zostawiając tym samym na powierzchni przedstoku pól martwych. W przypadku dzieł powstających pod wpływem artylerii gwintowanej, połączone wymagania odpowiedniego górowania stanowisk ogniowych nad otaczającym terenem i wysokości skarpy lub wolnostojącego muru przeszkodowego/muru Carnota, stanowiących główną przeszkodę przeciwszturmową, wymusiły taki dobór parametrów geometrycznych przedstoku, aby jego korona przechwytywała pociski artyleryjskie opadające do fosy spłaszczonym torem balistycznym.
Ochrona.
![]() |
Twierdza Teresienstadt (ob. Pevnost Terezin), XVIIIw. Kolorem zielonym wyróżniono przedstok i drogę krytą wraz z placami broni. Rysunek za: www.pevnostterezin.cz |
Pojawiające się w naszym kraju (także w obrębie urzędów konserwatorskich) tendencje do ograniczania zasięgu ochrony struktury fortyfikacji do obszaru w obrębie zewnętrznej krawędzi fosy (w Krakowie taka sytuacja miała miejsce w odniesieniu do fortów: nr 7 "Za rzeką" i nr 12 "Luneta Warszawska"), każą dobitnie podkreślić fakt integralnego związku przedstoku z pozostałymi elementami tworzącymi dzieło obronne, tak pod względem budowlanym, przestrzennym jak funkcjonalnym. Biorąc pod uwagę słabą czytelność w terenie zewnętrznej krawędzi omawianego elementu fortyfikacyjnego, należy zwrócić uwagę na konieczność szczególnie dokładnego zdefiniowania jego zasięgu. Następstwem prawidłowego wyznaczenia granic powinno być dopasowanie zagospodarowania powierzchni przedstoku do jego charakteru i funkcji w ramach systemu ogniowego dzieła obronnego.
Uwaga: francuski termin glacis ma znaczenie szersze niż jego polski odpowiednik. Stosowany jest także na określenie zewnętrznych oskarpowań murów średniowiecznych warowni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz